Category Archive ArGe

ileOguz Elci

TÜRKİYE’DE ARGE

Haritalanmamış denizlere yelken açmak çok mu cesaret ister?

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan ülkemiz bu büyük ekonomiler arasında yıllar itibarıyla, 16. ile 20. sıra arasında değişen bir yer işgal etmektedir (gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) sıralaması).

Devamını oku
ileOguz Elci

ArGe Merkezi Sürdürülebilirliği

ArGe Merkezi Sürdürülebilirliği

ArGe Merkeziniz, firmanıza ve milletimize hayırlı olsun. ArGe Merkezinizi kurmakla, katma değerli yenilikçi (inovatif) ürün, teknoloji, iş modeli ve hizmet üreteceğinizi de taahhüt ettiniz.

Devamını oku
ileOguz Elci

Tolerans tasarımı

İstatistiki toleranslandırma montajı oluşturan parçaların nominal ölçülerinden negatif veya pozitif tarafta rastgele sapmaları olacağını ve herhangi bir montaj içinde bunların hepsinin maksimum pozitif veya minimum negatif tolerans sınırında olma olasılıkların çok mümkün olmadığını kabul etmektedir.

Devamını oku
ileOguz Elci

Teknoloji Yol Haritası

Teknoloji Yol Haritası,  şirketlerin bilimsel gelişmeleri ve yeni teknolojileri izleyerek bunları kendi faaliyet alanlarında kullanması ve bu yeni teknolojilerle üretilen yenilikçi ürünleri hedef pazarlara sunması için yararlı bir araçtır.

Devamını oku
ileOguz Elci

Weibull Analizi

Weibull Analizi yardımıyla bir ömür testinde gözlemlenen, çoğunlukla dikkate alınmayan olayları güvenilirlik (Ürünün belli bir çevrim çalışma olasılığı veya o çevrimi görecek ürünlerin oranı) ve dayanıklılık (Belli bir çevrimden sonra halen çalışır kalacak ürünlerin oranı)’ı tahmin etmekte kullanacak ve şu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Devamını oku
ileOguz Elci

Yenilikçi (İnovatif) ürün

Türkiye’nin orta gelir seviyesindeki ülkeler kümesinden kurtularak yüksek gelir seviyesindeki ülkeler ligine yükselmesi için komodite olmayan, fiyatını rekabet mekanizmaları ile piyasanın belirlemediği, yeni ve yenilikçi (inovatif) ürünler üretmesi lazımdır. Kamu yeni ve yenilikçi ürün geliştirme faaliyetlerini desteklemektedir. Bu insiyatifler nedeniyle Türkiye’nin ArGe harcamalarının GSYH’ya oranı 2015 yılında 0,88 iken bu oran 2016 yılında 0,94’e yükselmiştir. Bu desteklerin sonucu olarak  Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin kg fiyatı 2016’daki 1,27$ seviyesinden 2017’de 4 yılın ardından ilk kez yükselerek 1,28$’a yükselmiştir. Güney Kore ve Almanya gibi ülkelerde bu gösterge 3-4 $/kg civarındadır. Görülüyor ki daha çok yolumuz vardır.

Devamını oku